Noszą buty na obcasie, żeby sprawiać wrażenie wyższych.
Kucają do zdjęcia, żeby sprawiać wrażenie niższych.
Kobieca logika
Narkotyki mogą zrujnować ci życie.
Jeśli więc przyłapię cię na ich posiadaniu,
wyślę cię do więzienia i zrujnuję ci życie.
Nie widzę sposobu, w jaki ten starannie ułożony plan może zawieść.
Jeden z moich pięciu chłopaków przespał się z inną dziewczyną.
Już nigdy nie zaufam mężczyźnie!
Już od jakiegoś czasu nie wybrałem "C".
Pierwsza ekipa poszukiwawcza zgubiła się na nowej planecie.
Lepiej wysłać kapitana, pierwszego oficera i głównego oficera medycznego.
Świeżo parzona
herbata mrożona.
e
Zagadka dnia: Co to jest? XLVI
Foka | Wt 12-03-2013 04:30
Znowu czas na wytężoną pracę szarych komórek. Podpowiem, że nie jest to jogurt z truskawkowym syropem. Ale co to jest? Robaczek, a może skutek wyrzucania odpadów biologicznych do lasu?
ewNa zdjęciach przedstawione są grzybki z gatunku Kolczakówka piekąca (Hydnellum peckii).
Mistrz ołówka
Foka | Wt 12-03-2013 04:06
Franco Clun jest 50-letnim artystą specjalizującym się w rysowaniu ołówkiem. Jego prace nie mają nic wspólnego z bazgraniem na kartkach zeszytu w czasie nudnej lekcji i po prostu zapierają dech w piersiach.
Cyrkowi dziwacy
Charakterek | Wt 12-03-2013 04:06
Cyrkowi dziwacy byli kiedyś bardzo popularni. Dawniej ludzie z nietypowym wyglądem wzbogacali się pracując w cyrku. Oto najbardziej popularne dziwolągi z cyrku z dawnych lat.
Zatrzymane w kadrze V
Reszka | Pon 11-03-2013 04:54
Kolejny mix zdjęć, na których utrwalono ważne wydarzenia w dziejach, ale też i sprawy całkiem zwyczajne...
#1.
Salvador Dali skaczący przez linę.
#2.
Kino samochodowe w Utah w USA w 1958, pokaz filmu "Dziesięć przykazań".
#3.
Pilot pułkownik Paul Tibbets macha ręką z kokpitu bombowca B-29 Enola Gay, w bazie na wyspie Tinian, 6 sierpnia 1945 roku, przed wylotem, celem którego miało być zrzucenie pierwszej w historii bomby atomowej na Hiroszimę w Japonii. Dzień wcześniej Tibbets nazwał samolot panieńskim nazwiskiem swojej matki (Enola Gay).
#4.
106-letnia Ormianka broniąca swojego domu z karabinem AK-47 w dłoniach, rok 1990.
#5.
Proces konstruowania Statui Wolności, 1884 rok.
#6.
Jedno z pierwszych zdjęć zrobionych przez aliantów w 1945 roku, w bunkrze Adolfa Hitlera, w którym Fuhrer popełnił samobójstwo.
#7.
Słynne spotkanie Jayne Mansfield i Sophii Loren w kwietniu 1957 roku. Sophia zazdrośnie zerka w dekolt swej amerykańskiej koleżanki.
#8.
Cessna 172 Mathiasa Rusta, który wylądował nielegalnie 28 maja 1987 roku na Placu Czerwonym w Moskwie. Niespełna 19-letni pilot-amator leciał swoim samolotem z Hamburga przez Helsinki do Moskwy. Kilkakrotnie był namierzany przez obronę powietrzną ZSRR, ale wskutek braku decyzji o zestrzeleniu wrogiego pojazdu powietrznego, udało mu się wylądować w stolicy Rosji. Został skazany na cztery lata ciężkich robót, ale faktycznie odsiedział w więzieniu nieco ponad rok.
#9.
Niezłamana pieczęć w grobowcu króla Tutenchamona.
#10.
Car Mikołaj II wygłupiający się ze swoim przyjacielem, rok 1899.
#11.
Prawdopodobnie ostatnie zdjęcie zrobione statkowi RMS Titanic zanim zatonął w kwietniu 1912 roku.
#12.
Niezwykle spokojny i opanowany Bjorn Borg i żywiołowy i impulsywny John McEnroe przed finałowym pojedynkiem na kortach Wimbledonu w 1980 roku. Ostatecznie, po pięciu długich setach, wygrał Szwed, a sam pojedynek jest uznawany za jeden z najlepszych meczów tenisa ziemnego w historii.
#13.
Arcyksiążę Franciszek Ferdynand z żoną w dniu, w którym zginęli oboje od kul wystrzelonych przez zamachowca, członka organizacji Czarna Ręka - Gawriła Principa. Ten zamach z 28 czerwca 1914 roku był jednym z głównych punktów zapalnych I Wojny Światowej.
#14.
Amerykański żołnierz zmieniający tabliczkę z nazwą ulicy "Adolfa Hitlera" na "Bulwar Roosevelta" w Berlinie w 1945 roku.
#15.
Bill Clinton i Hillary Rodham grający w siatkówkę w Fayetteville w stanie Arkansas w 1975 roku.
#16.
Elvis Presley z fanami, lata 50.
#17.
Zdjęcie pozostawione na księżycu przez Charlesa Duke'a podczas misji Apollo 16. Rodzinna fotografia astronauty została włożona do woreczka plastikowego.
#18.
Joseph i Magda Goebbels w dniu ich ślubu, 19 grudnia 1931 roku . Świadkiem na ich ślubie był Adolf Hitler (widoczny na zdjęciu z tyłu, za parą młodą, w kapeluszu i prochowcu).
#19.
Kawiarenka dla pracowników Disneya, 1961 rok.
#20.
Arnold Schwarzenegger w latach swojej świetności z uroczą blond koleżanką.
Niesamowite widoki podczas jazdy metrem
Charakterek | Pon 11-03-2013 04:00
Bund Sightseeing to tunel w Szanghaju. Dzięki swojej niepowtarzalności sprawia, że podczas jazdy metrem kolorowe nici tworzą niesamowitą iluzję.
Wolfgang Amadeusz Mozart - sześcioletni kompozytor
W wieku trzech lat Wolfgang Mozart grał na klawesynie i już jako sześciolatek napisał swoją pierwszą muzyczną kompozycję. Pierwszą symfonię skomponował w wieku ośmiu lat, a mając 12 lat - operę. Talent muzyczny legendarnego kompozytora został odkryty krótko po jego narodzinach w Salzburgu, w Austrii w 1756 roku. Jako pięciolatek, Mozart wystąpił na Uniwersytecie w Salzburgu grając na fortepianie, a rok później na dworze cesarskim w Wiedniu. W wieku 14 lat wyjechał do Włoch, aby zostać kompozytorem operowym. Zmarł w wieku 35 lat i pozostawił ponad 600 skomponowanych utworów.
Obraz wart 35 tysięcy dolarów - co w nim niezwykłego?
Kroopek | Śr 20-02-2013 04:36
Kalifornijski malarz Chris Lukisan namalował obraz pod tytułem "Self Portret With Gun", na którym zarobił 35 tysięcy dolarów. Jednak to nie treść obrazu sprawiła, że dostał za niego takie pieniądze. Co więc wpłynęło na jego cenę?
Do stworzenia obrazu Chris zamiast farby użył... 200 tysięcy mrówek. Karmelizowanych mrówek w oleju arachidowym.
Ciężko nie nazwać go kreatywnym czy wręcz szalonym twórcą, zastanawia nas tylko jedno - ile czasu zajęło mu zdobycie 200 tysięcy mrówek?
Do stworzenia obrazu Chris zamiast farby użył... 200 tysięcy mrówek. Karmelizowanych mrówek w oleju arachidowym.
Ciężko nie nazwać go kreatywnym czy wręcz szalonym twórcą, zastanawia nas tylko jedno - ile czasu zajęło mu zdobycie 200 tysięcy mrówek?
16 najbystrzejszych dzieci w historii
Joe Monster (nadesł. sandy90) | Wt 19-02-2013 04:36
W czasie kiedy większość z nas bawiła się jedzeniem i ewentualnie zdzierała kolana na boisku, cudowne dzieci na całym świecie uczyły się skomplikowanych języków i osiągały poziom mistrzowski w dziedzinach, które nas wtedy nawet nie interesowały....
Wolfgang Amadeusz Mozart - sześcioletni kompozytor
W wieku trzech lat Wolfgang Mozart grał na klawesynie i już jako sześciolatek napisał swoją pierwszą muzyczną kompozycję. Pierwszą symfonię skomponował w wieku ośmiu lat, a mając 12 lat - operę. Talent muzyczny legendarnego kompozytora został odkryty krótko po jego narodzinach w Salzburgu, w Austrii w 1756 roku. Jako pięciolatek, Mozart wystąpił na Uniwersytecie w Salzburgu grając na fortepianie, a rok później na dworze cesarskim w Wiedniu. W wieku 14 lat wyjechał do Włoch, aby zostać kompozytorem operowym. Zmarł w wieku 35 lat i pozostawił ponad 600 skomponowanych utworów.
William Rowan Hamilton – pięcioletni poliglota
Urodził się w Dublinie, w Irlandii, w 1805 roku. William Rowan Hamilton już w młodym wieku pokazał swoje możliwości intelektualne opanowując łacinę, grekę i hebrajski już przed piątym rokiem życia. Zanim miał 13 lat, przyszły matematyk znał 13 różnych języków, w tym: sanskryt, perski, włoski, arabski, syryjski oraz dialekty indyjskie. W wieku 15 lat, Hamilton wykrył błędy podczas analizowania prac francuskiego matematyka Pierre'a Simona, markiza de Laplace. Jeszcze podczas studiowania na uniwersytecie, został mianowany profesorem astronomii, dyrektorem obserwatorium Dunsink i astronomem królestwa Irlandii. Jego największy wkład obejmuje teorię dynamiki i kwaternionów, metody stosowanej do trójwymiarowej przestrzeni w matematyce. Największy irlandzki matematyk otrzymał tytuł szlachecki w 1835 roku i zmarł w 1865 roku.
Pablo Picasso - największy artysta XX wieku
Urodzony w Hiszpanii w 1881 roku, Pablo Picasso dość wcześnie rozwijał swoje umiejętności, tworząc skomplikowane dzieła przy wsparciu ojca artysty, a przed 15 rokiem życia jego pierwszy duży obraz olejny Pierwszej Komunii został wystawiony w Barcelonie. Następnego roku, jego obraz Nauka i Miłosierdzie zdobył złoty medal w Maladze i otrzymał wyróżnienie na krajowej wystawie Sztuk Pięknych w Madrycie. Ostatecznie jego zainteresowanie sztuką współczesną spowodowało spór pomiędzy nim a jego rodzicami. Na początku XX wieku, Picasso został współzałożycielem ruchu kubistów. Jego technika i styl często się zmieniały. Artysta zmarł we Francji w 1973 roku.
William James Sidis - najinteligentniejszy człowiek w historii
Ośmioletni William James Sidis udowodnił swoje matematyczne uzdolnienia przez opracowanie nowego logarytmu na podstawie liczby 12, a rok później wygłosił wykład na Uniwersytecie Harvarda. Dziecięcy geniusz w wieku 11 lat ustanowił rekord świata jako najmłodsza osoba przyjęta do prestiżowego uniwersytetu, który ukończył z wyróżnieniem pięć lat później. Sidis jest przez niektórych uważany za najinteligentniejszego człowieka w historii, którego IQ zostało oszacowane na 250-300. Zanim przeszedł tzn. „bunt dwulatka”, Sidis nauczył się już czytać, a wkrótce potem płynnie władał ośmioma językami. Przed siódmym rokiem życia napisał cztery oryginalne dzieła. Po niezwykłym dzieciństwie - lub jego braku - dorosłość była dla niego walką. W tym czasie gazety informowały, że jego "geniusz się wypalił" wskutek licznych prac fizycznych.
Shakuntala Devi - "Indyjska Matematyczna Czarodziejka"
Urodzona w 1939 w Bangalore, w Indiach w rodzinie poskramiacza lwów, Shakuntala Devi rozpoczęła swoją przygodę z numerami od sztuczek karcianych, gdy już w wieku trzech lat grywała ze swoim ojcem. Nazwana "Człowiekiem Komputerem" i "Indyjską Matematyczną Czarodziejką" Devi jako dziecko dała pokaz swoich umiejętności matematycznych na Uniwersytecie w Mysore i Uniwersytecie Annamalai. Jej talent został zanotowany w Księdze Rekordów Guinnessa kilka razy, np. gdy wyciągnęła w pamięci pierwiastek 23 stopnia z liczby składającej się z 201 cyfr, czy gdy w kilka sekund znalazła pierwiastek sześcienny z 332,812,557. W 2006 roku opublikowała opowieść “In the Wonderland of Numbers” o dziewczynie zafascynowanej cyframi.
Robert James Fischer - największy szachista
14-letni Robert "Bobby" Fischer wygrał mistrzostwa świata w szachach, tym samym stając się najmłodszym zdobywcą tytułu. W tym samym czasie zdobył zainteresowanie ze strony świata szachowego, a jego mecz otrzymał miano „Gry Stulecia”. Rok później pobił kolejny rekord i mając 15 lat został najmłodszym międzynarodowym arcymistrzem wszech czasów. W 1972 roku został szachistą numer jeden zdobywając najwyższą w historii punktację (2785 punktów) na liście FIDE. 1992 roku w Jugosławii rozegrał mecz przeciwko staremu rywalowi, wskutek tego złamał przepisy USA, które nałożyły na ten kraj sankcje. Fischer unikał władz przez następne 12 lat, aż do momentu schwytania w Japonii w 2004 roku. Ostatecznie został wypuszczony w 2005 roku i przyjął islandzkie obywatelstwo. W trakcie swojej kariery ustanowił wiele rekordów, w tym pokonując dwie części w ćwierćfinale i półfinale mistrzostw świata z identycznymi wynikami. Fischer zmarł w Islandii w 2008 roku.
Theodore Kaczyński - absolwent Harvardu jako Unabomber
Theodore Kaczynski, znany przez większość jako "Unabomber", zaczynał jako cudowne dziecko zostając przyjętym do Uniwersytetu Harvarda w wieku 16 lat. Następnie udał się na Uniwersytet w Michigan, aby zdobyć doktorat z matematyki. Jego praca doktorska była tak skomplikowana, że jego profesorowie przyznali, iż nie są w stanie jej zrozumieć. Jako 25-latek Kaczyński został najmłodszym profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, ale zrezygnował dwa lata później, by przenieść się z rodzicami do ustronnego domku w lesie. Jego żart z „bombardowaniem” listami, trwający dwadzieścia lat, zabił trzy osoby i zranił 23. Obecnie odsiaduje wyrok dożywocia. Przed zostaniem Unabomberem, gdy był młodym chłopakiem, jego IQ w piątej klasie wynosiło 167.
Kim Ung-Yong – trzyletni student fizyki
Kiedy miał trzy lata, Kim Ung-Yong zaczął chodzić na zajęcia jako student fizyki na Uniwersytecie Hanyang w Korei Południowej. W wieku ośmiu lat został zaproszony przez NASA na studia do Stanów Zjednoczonych. Urodzony w 1962 roku, Kim Ung-Yong znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa na liście najinteligentniejszych ludzi posiadając IQ równe 210. Młody geniusz zaczął mówić mając cztery miesiące, a dwa lata później potrafił już czytać w języku japońskim, koreańskim, niemieckim i angielskim. Jako 16-latek Kim opuścił NASA i postanowił uczestniczyć w kolegium w Korei, aby zdobyć doktorat z inżynierii lądowej. Od roku 2007 Kim był adiunktem na Uniwersytecie Chungbuk i opublikował ok. 90 artykułów na temat hydrauliki w czasopismach naukowych.
Sufiah Yusof - zatroskany geniusz
W 1997 roku, trzynastoletnia Sufiah Yusof została przyjęta do Kolegium św. Hilda w Oksfordzie, by studiować matematykę. Kilka lat później, uzdolniona Malezyjka uciekła tuż po zdaniu egzaminów końcowych. Znaleziono ją w kawiarence internetowej, gdzie pracowała jako kelnerka. Tłumaczyła, że ucieczka była spowodowana zbyt intensywną presją jej rodziców, aby osiągnęła sukces. Po powrocie Yusof mieszkała w rodzinie zastępczej i w 2003 roku otrzymała kolejną szansę zdobycia licencjatu. Rok później wyszła za mąż za prawnika z Oksfordu i nigdy nie ukończyła kursu. Małżeństwo trwało 13 miesięcy. W 2007 roku odkryto, że niegdyś cudowne dziecko pracuje jako prostytutka. Wiadomość ta została ujawniona dzień po tym jak jej ojciec został oskarżony o molestowanie seksualne dwóch 15-latków. Obecnie Yusof pracuje jako pracownik socjalny.
Kathleen Holtz - najmłodsza prawniczka
Kathleen Holtz w wieku dziesięciu lat rozpoczęła studia na Uniwersytecie Kalifornijskim i ukończyła je z wyróżnieniem uzyskując dyplom z filozofii. Jako 15-latka rozpoczęła naukę w szkole prawniczej. W 2007 osiemnastoletnia wtedy Kathleen została najmłodszym prawnikiem w Kalifornii i najprawdopodobniej w kraju. Średni wiek osób przystępujących do egzaminu adwokackiego w Kalifornii wynosi 30 lat. Po zdaniu egzaminu Holtz pracowała dla kancelarii TroyGould. W 2009 roku NBC zleciła serial telewizyjny oparty na historii Holtz, z udziałem Hilary Duff w roli głównej bohaterki.
Michael Kearney - najmłodszy na świecie absolwent uniwersytetu
W wieku 10 lat Michael Kearney uzyskał tytuł licencjata na Uniwersytecie w Południowej Alabamie, a 7 lat później otrzymał drugi tytuł absolwenta Uniwersytetu Vanderbilt. Urodzony na Hawajach Kearney znalazł się w Księdze Rekordów Guinnessa jako najmłodszy na świecie absolwent uniwersytetu. W wieku 21 lat Kearney zdobył cztery stopnie licencjackie, a rok później otrzymał doktorat z chemii. W 2006 roku Kearney wygrał milion dolarów w „Gold Rush”. Dwa lata później wygrał 25 000 dolarów w teleturnieju „Who Wants to be a Millionaire” (polscy „Milionerzy”), w którym miał aspiracje zostania gospodarzem. W młodym wieku zdiagnozowano u Kearneya ADHD.
Gregory Smith – czterokrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla
W 1999 roku dziesięcioletni Gregory Smith otrzymał czteroletnie stypendium na Randolph-Macon College o wartości około 70 000 dolarów. Ostatecznie młody chłopak otrzymał z wyróżnieniem tytuł magistra Nauk Matematycznych oraz dodatkowo z historii i biologii. Dwa lata później Smith spotkał się z Billem Clintonem i Michaiłem Gorbaczowem, przemawiał na forum Narodów Zjednoczonych oraz za swoje działania był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Smith został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla trzy razy od czasu jego działalności humanitarnej w Timorze Wschodnim, Sao Paolo, Ruandzie i Kenii. Jako 16-latek Smith rozpoczął studia na Uniwersytecie w Wirginii na stopniu doktora z matematyki, inżynierii lotniczej, stosunków międzynarodowych i badań biomedycznych.
Colin Carlson - genialny ekolog
Colin Carlson jako maluch sam nauczył się czytać i w wieku 11 lat ukończył Stanford University Online High School. Jako dziewięciolatek rozpoczął naukę na Uniwersytecie Connecticut, a następnie w wieku 12 lat, jako student drugiego roku, kontynuował naukę w pełnym wymiarze godzin. Carlson posiada obecnie średnią ocen 3,9 (amerykański system szkolnictwa) jako wzorowy student dwóch kierunków: ekologii i biologii ewolucyjnej oraz nauk o środowisku. Niedawno skierował zażalenie odnośnie dyskryminacji wiekowej, kiedy uniwersytet odrzucił jego prośbę o możliwość uczestniczenia w pracach polowych wymagających podróży do Południowej Afryki. Ten zdolny chłopiec odbył staż w Sierra Club, założył organizację środowiskową i składał zeznania przed legislaturą stanową.
Jacob Barnett – kolejny kandydat do Nagrody Nobla
W wieku ośmiu lat, Jacob Barnett zaczął uczęszczać do kampusu Indiana University - Purdue University Indianapolis (IUPUI). Z IQ równym 170 - wyższym niż IQ Alberta Einsteina - Barnett mógł zostać przyszłym posiadaczem Pokojowej Nagrody Nobla – będąc jednym z wiodących światowych naukowców i 13-letnim profesorem na uczelni. Jego matka powiedziała gazecie „Indianapolis Star”, że jej syn przetestował algebrę, geometrię, trygonometrię i rachunek kalkulacyjny po dwóch tygodniach nauki na werandzie. Barnett nie pozwolił spowolnić się syndromowi Aspergera (łagodna forma autyzmu). Od momentu zapisania się na uczelnię uczęszczał na zajęcia z astrofizyki dla zaawansowanych. Barnett pracuje nad rozszerzeniem teorii względności Einsteina, a także nad argumentami, które pokażą mylność założeń w Teorii Wielkiego Wybuchu.
Akrit Jaswal - siedmioletni chirurg
Już w wieku siedmiu lat Akrit Jaswal mógł dodać "chirurg" do swojego CV. Urodzony w 1993 roku, dziecko chirurg zostało najmłodszym lekarzem i studentem w Indiach. Jedyną zgubą jest to, że ten młody umysł wie jak bardzo jest uzdolniony, mówiąc podobno: „Ludzie zobaczyli mój potencjał i chcieli mi pomóc odnieść sukces w życiu... Myślę, że posiadają ponadprzeciętną inteligencję, ale nie są tak mądrzy jak ja." Jaswal posiada IQ oszacowane na 146.
Saffron Pledger - prawdopodobnie jedna z najmłodszych posiadaczek wysokiego IQ
Dziewczynka nie uzyskała jeszcze odpowiedniego wyszkolenia, a już w wieku 3 lat ma IQ równe 140 i ma szansę stać się najmłodszym członkiem Mensy - międzynarodowego stowarzyszenia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji posiadającym członków w ponad 100 krajach. Aby należeć do Towarzystwa Naukowego, członkowie muszą zdobyć wynik między dwoma procentami najwyższych światowych IQ. Z jej aktualnym wynikiem, Pledger jest już 40 punktów powyżej średniej krajowej i o trzy punkty wyprzedza byłego prezydenta Billa Clintona. Jak informują, urodzona w Anglii Pledger potrafi pisać, czytać, liczyć do 50 i rozwiązywać proste zadania matematyczne. Jest córką ośmiokrotnej zwyciężczyni teleturniejów Danny Pledger, 23-letniej projektantki stron internetowych.
eyhttp://www.memecenter.com/fun/1517627/pootie-tang-likehttp://www.memecenter.com/fun/1518911/i-make-this-look-easyhttp://www.memecenter.com/fun/1516655/everything-makes-sense-nowhttp://global3.memecdn.com/summer-time_webm_1517947.webmk
"Trzecia to zawsze za późno, albo za wcześnie, na to, co się chce robić" - Jean Paul Sartre
"Jakie to krępujące być człowiekiem" - Kurt Vonnegut
"Cywilizacja narodziła się wraz z odkryciem destylacji" - William Faulkner
"Pisz pijany; poprawiaj na trzeźwo" - Ernest Hemingway
"Słuchaj, jest śliczny, piekielnie dobry Wszechświat tuż obok; chodź z nami" - E. E. Cummings
"Ile razy ujrzysz jeszcze pełnię księżyca? Być może dwadzieścia. A jednak wydaje się to nieskończone" - Paul Bowles
"Poeci zawsze biorą pogodę tak osobiście" - Jerome David Salinger
"Stałem się szalony, z długimi przerwami przerażającego zdrowia psychicznego" - Edgar Allan Poe
"Ciekawość to nieposłuszeństwo w najczystszej formie" - Vladimir Nabokov
"To nie jest pisanie, to jest co najwyżej maszynopisanie" - Truman Capote
"Pomysł, który nie wydaje się niebezpieczny, nie powinien być w ogóle nazywany pomysłem" - Oscar Wilde
"Tego nie ma na żadnej mapie; prawdziwych miejsc nigdy nie ma" - Herman Melville
"Czy kiedykolwiek słyszałeś, jak oddycha ziemia?" - Kate Chopin
"Głupiec myśli, że ma dość rozumu; mędrzec wie, jak wiele mu brakuje" - William Szekspir
"Gdyby trójkąt umiał mówić, powiedziałby, że Bóg jest nadzwyczaj trójkątny" - Baruch Spinoza
"Czasem najlepszą reakcją na rzeczywistość jest popadnięcie w obłęd" - Philip K. Dick
Kiedy ktoś pyta, dlaczego nie zaakceptowałeś jego zaproszenia do znajomych:
Kiedy ktoś cię zaczepia:
Kiedy ludzie piszą długie komentarze na temat polityki:
Kiedy sprawdzasz, jak obecnie żyją twoi starzy znajomi ze szkoły średniej:
Kiedy ktoś oznaczył cię na zdjęciu, na którym jesteś pijany:
Kiedy Facebook pyta cię o numer telefonu:
Kiedy rodzic zaprosił cię do znajomych:
Kiedy znajdujesz profil nowego chłopaka twojej eks:
Kiedy stalkujesz czyjś profil i niechcący "polubiłeś" jego zdjęcie:
Kiedy ludzie, których nie znasz, zaczynają komentować twoje posty:
Kiedy szef dodaje cię do znajomych:
Kiedy ludzie wysyłają ci w ciągu dnia swoje "złote myśli":
Kiedy ktoś zaczyna zdawać relację na żywo z jakiegoś wydarzenia sportowego:
Kiedy nikt nie polubił jeszcze twojej nowej fotki:
Kiedy na imprezę urodzinową zaprasza cię ktoś, kogo nie znasz:
Kiedy w wyjątkowo dowcipny sposób napisałeś, co właśnie robisz...
...i zorientowałeś się, że w zdaniu jest błąd ortograficzny:
Kiedy ludzie pytają, dlaczego nic nie piszesz:
8 powodów, dla których znikają miasta
Charakterek (nadesł. adieu) | Wt 21-05-2013 05:00
Czarnobyl i Prypeć to chyba najbardziej znane opuszczone miasta w Europie. Oba na Ukrainie, oba porzucone z tego samego powodu - w wyniku skażenia terenu po katastrofie w elektrowni jądrowej.
Ale na świecie jest takich miejsc znacznie więcej. Oto kilka innych „duchów”, które pomagają odpowiedzieć na pytanie dlaczego znikają miasta.
Taki los podzieliły np. Dyea na Alasce, Castle Dome Landing w Arizonie czy Ballara w australijskim Queensland.
Nie zawsze wszystko jest takie, jak się wydaje na początku. To zasada, która nie omija założycieli miast i ich wyborów. Prędzej czy później okazuje się, że jednak budowa osady na osuwisku nie była najszczęśliwszym pomysłem. Zagrożenie katastrofami naturalnymi jest w niektórych miejscach szczególne. I wydawałoby się, że teraz - w XXI wieku - łatwiej przewidzieć negatywne konsekwencje złego wyboru. Nic z tego, mimo że wszyscy wiedzą, jak bardzo to ryzykowne, nie brakuje domów wznoszonych na terasach zalewowych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, na szlakach huraganów itp..
Kiedy już udano się po rozum do głowy, z map świata zniknęły m.in. Glenville w amerykańskim Delaware (ze względu na częstotliwość huraganów), Caraibas w Brazylii (bezpowrotna ewakuacja ludności po trzęsieniu ziemi w 2007 roku) oraz Chaiten w Chile (kompletnie zniszczone w maju 2008 roku w konsekwencji wybuchu pobliskiego wulkanu; początkowo planowano odbudowę Chaiten 10 kilometrów na północ, a ostatnio wrócono do pomysłu rekonstrukcji miasta w dotychczasowej lokalizacji). O historii Pompejów nie trzeba chyba nikomu przypominać.
Średniowiecze było pod tym względem okresem szczególnym, początkująca ledwo medycyna nie była w stanie zapobiec katastrofalnym w skutkach epidemiom. Choroby dziesiątkowały wsie, miasta, państwa i całe kontynenty. Masowemu umieraniu towarzyszyła rozpacz i panika, nie było szansy na ratunek. Zastanawiano się tylko, ilu osobom - jeśli komukolwiek - uda się przeżyć.
Nawet jeśli to nieco przejaskrawiony opis, to wcale nie aż tak daleki od prawdy. Stare Goa, niegdyś miasto w Indiach będące kolebką chrześcijaństwa na tym obszarze, liczyło w XV wieku ponad 200 tysięcy mieszkańców. Potem jednak nastały czas pod znakiem cholery i malarii. Z końcem XVIII wieku w Goa mieszkało już tylko 1500 osób, a do końca XX stulecia ta liczba zdołała się tylko potroić. Stare Goa jest obecnie chętnie odwiedzane przez turystów - nie ze względu na wyludnienie, a imponujący kompleks świątynny.
Istnieje jeden podstawowy powód, dla którego wybuchają konflikty zbrojne - pieniądze. Walki o strefy wpływów znane są od zarania dziejów i nic nie wskazuje na to, aby miały kiedykolwiek się skończyć. Wystarczy bowiem nowo odkryte duże złoże ropy, by za moment znalazł się pretekst do ataku. Ale już nie ci, którzy za wybuchy wojen odpowiadają, stają na froncie. Wysługują się niewinnymi i to oni najbardziej na tym cierpią. Podobnie jak miasta, które zamieszkiwali.
Wskutek wojny domowej w 2011 roku zniknęło z mapy 20-tysięczne niegdyś miasto Lukangol. Dawniej należące do Sudanu, dzisiaj - głównie jako wspomnienia - na terytorium Republiki Sudanu Południowego. Podobnie, choć kilkadziesiąt lat wcześniej, stało się z Al-Kunajtirą w Syrii, której upadek rozpoczął się wraz z wojną sześciodniową. Obecnie Al-Kunajtira zamieszkiwana jest zaledwie przez kilka rodzin, a ponieważ leży w strefie zdemilitaryzowanej, ani Syria, ani Izrael nie poczuwają się do obowiązku odbudowy miasta.
Hiszpańskie Belchite równie dobrze mogłoby zostać zakwalifikowane jedną kategorię wyżej, do miast zniszczonych i opuszczonych w wyniku działań wojennych. Tak właśnie było - znajdujące się 40 kilometrów od Saragossy miasto zniszczone zostało podczas wojny domowej z końca lat 30. XX wieku. Nie ono jedno. Ciekawe jest jednak to, co działo się potem. Mimo że stan pozostałości pozwalał na odbudowę, generał Franco miał inną wizję. Postanowił zostawić stare Belchite w najgorszym możliwym stanie i uczynić zeń muzeum.
Nowe Belchite ulokowano nieco dalej, obecnie zamieszkuje je ok. 1600 osób, ruiny zaś bardziej niż turystom przysłużyły się przemysłowi filmowemu (choć nie aż tak jak ruiny włoskiego Craco, które „zagrały” m.in. w Quantum of Solace).
Polacy protestują, kiedy państwo próbuje odkupić od nich kawałek nieużytku i w jego miejscu wybudować drogę. Następnie narzekają, że w Polsce nie ma dobrych, szerokich dróg. Belgowie są jednak w gorszej sytuacji, bo w ich kraju byle dom to żadna przeszkoda. Mało tego, jeżeli na drodze lukratywnej inwestycji stanie całe miasto, ustąpić będzie musiało... miasto.
W tej sytuacji znalazło się antwerpskie Doel. W obliczu koniecznej rozbudowy portu nie przejmowano się XIII-wiecznym miasteczkiem i zamieszkującymi je setkami rodzin. Tereny odkupiono i tylko kwestią czasu jest, kiedy Doel ostatecznie zrównane zostanie z ziemią. W 1947 roku z kolei Mołoga w obwodzie jarosławskim zalana została wodą – Rosjanie napełniali wówczas Zbiornik Rybiński dla węzła energetycznego (podobno jeśli woda w zbiorniku opadnie wystarczająco nisko, nad powierzchnię wystają widoczne pozostałości dawnych zabudowań Mołogi, czyniąc miasto rosyjską Atlantydą).
Za najsłynniejszy przypadek, przynajmniej według literatury, odpowiada Neron, który właśnie z nudów (i żądzy natchnienia) miał w 64 roku celowo podpalić Rzym. Do tego zestawienia przypadek ten nie pasuje jednak co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, Rzym ma się dobrze. Po drugie, dzisiejsi historycy są przekonani, że Neron wcale nie miał aż tak wielkiej fantazji, a pożar powstał z zupełnie innego powodu.
Dla rozrywki aparatu państwowego zniknęło natomiast węgierskie miasto Derenk w północno-wschodniej części kraju. W latach 1938-1943 Derenk sukcesywnie wyludniano, by – ostatecznie - nie przeszkadzało w polowaniach ówczesnemu regentowi Węgier, Miklosowi Horthy.
Spośród wszystkich gatunków wciąż zamieszkujących planetę, homo sapiens wydaje się niekwestionowanym mistrzem autodestrukcji. Jeżeli gdziekolwiek dzieje się źle, można z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że jakiś sapiens miał w tym swój udział. Czasem bywa jednak inaczej. Może nie na miejską skalę, ale na wiejską na pewno. Wystarczy trochę pecha i nieszczęście gotowe.
Takie właśnie „nieszczęście” spotkało wioskę Skaro na Wyspach Owczych. Dzień przed wigilią Świąt Bożego Narodzenia w 1913 roku wszyscy zamieszkujący wieś mężczyźni, jak co dzień, udali się na ryby. Z tym że tym akurat razem żaden z nich nie wrócił. Cała siódemka zginęła, a w ciągu sześciu późniejszych lat Skaro opustoszało.
Ale na świecie jest takich miejsc znacznie więcej. Oto kilka innych „duchów”, które pomagają odpowiedzieć na pytanie dlaczego znikają miasta.
#1. Bo przestają być potrzebne
Czynniki, które decydują o miejscu założenia miasta, są zróżnicowane i zmieniają się z czasem. Dawniej powstawały ściśle ukierunkowane osady (które potem mogły urastać do rangi miast), na przykład kolonie górnicze, które z czasem przestawały być potrzebne. Tak było między innymi podczas słynnych gorączek złota - zarówno w Ameryce, jak i w Australii. Zakładano osady, wioski i całe miasta, które po kilkudziesięciu latach, gdy szanse na dalsze wydobycie cennego kruszcu malały, porzucano przenosząc się dalej.Taki los podzieliły np. Dyea na Alasce, Castle Dome Landing w Arizonie czy Ballara w australijskim Queensland.
#2. Znajdują się na terenie zagrożonym katastrofami naturalnymi
Nie zawsze wszystko jest takie, jak się wydaje na początku. To zasada, która nie omija założycieli miast i ich wyborów. Prędzej czy później okazuje się, że jednak budowa osady na osuwisku nie była najszczęśliwszym pomysłem. Zagrożenie katastrofami naturalnymi jest w niektórych miejscach szczególne. I wydawałoby się, że teraz - w XXI wieku - łatwiej przewidzieć negatywne konsekwencje złego wyboru. Nic z tego, mimo że wszyscy wiedzą, jak bardzo to ryzykowne, nie brakuje domów wznoszonych na terasach zalewowych lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie, na szlakach huraganów itp..
Kiedy już udano się po rozum do głowy, z map świata zniknęły m.in. Glenville w amerykańskim Delaware (ze względu na częstotliwość huraganów), Caraibas w Brazylii (bezpowrotna ewakuacja ludności po trzęsieniu ziemi w 2007 roku) oraz Chaiten w Chile (kompletnie zniszczone w maju 2008 roku w konsekwencji wybuchu pobliskiego wulkanu; początkowo planowano odbudowę Chaiten 10 kilometrów na północ, a ostatnio wrócono do pomysłu rekonstrukcji miasta w dotychczasowej lokalizacji). O historii Pompejów nie trzeba chyba nikomu przypominać.
#3. Przez epidemie
Średniowiecze było pod tym względem okresem szczególnym, początkująca ledwo medycyna nie była w stanie zapobiec katastrofalnym w skutkach epidemiom. Choroby dziesiątkowały wsie, miasta, państwa i całe kontynenty. Masowemu umieraniu towarzyszyła rozpacz i panika, nie było szansy na ratunek. Zastanawiano się tylko, ilu osobom - jeśli komukolwiek - uda się przeżyć.
Nawet jeśli to nieco przejaskrawiony opis, to wcale nie aż tak daleki od prawdy. Stare Goa, niegdyś miasto w Indiach będące kolebką chrześcijaństwa na tym obszarze, liczyło w XV wieku ponad 200 tysięcy mieszkańców. Potem jednak nastały czas pod znakiem cholery i malarii. Z końcem XVIII wieku w Goa mieszkało już tylko 1500 osób, a do końca XX stulecia ta liczba zdołała się tylko potroić. Stare Goa jest obecnie chętnie odwiedzane przez turystów - nie ze względu na wyludnienie, a imponujący kompleks świątynny.
#4. Działania wojenne zniszczyły wszystko
Istnieje jeden podstawowy powód, dla którego wybuchają konflikty zbrojne - pieniądze. Walki o strefy wpływów znane są od zarania dziejów i nic nie wskazuje na to, aby miały kiedykolwiek się skończyć. Wystarczy bowiem nowo odkryte duże złoże ropy, by za moment znalazł się pretekst do ataku. Ale już nie ci, którzy za wybuchy wojen odpowiadają, stają na froncie. Wysługują się niewinnymi i to oni najbardziej na tym cierpią. Podobnie jak miasta, które zamieszkiwali.
Wskutek wojny domowej w 2011 roku zniknęło z mapy 20-tysięczne niegdyś miasto Lukangol. Dawniej należące do Sudanu, dzisiaj - głównie jako wspomnienia - na terytorium Republiki Sudanu Południowego. Podobnie, choć kilkadziesiąt lat wcześniej, stało się z Al-Kunajtirą w Syrii, której upadek rozpoczął się wraz z wojną sześciodniową. Obecnie Al-Kunajtira zamieszkiwana jest zaledwie przez kilka rodzin, a ponieważ leży w strefie zdemilitaryzowanej, ani Syria, ani Izrael nie poczuwają się do obowiązku odbudowy miasta.
#5. Ze względów politycznych
Hiszpańskie Belchite równie dobrze mogłoby zostać zakwalifikowane jedną kategorię wyżej, do miast zniszczonych i opuszczonych w wyniku działań wojennych. Tak właśnie było - znajdujące się 40 kilometrów od Saragossy miasto zniszczone zostało podczas wojny domowej z końca lat 30. XX wieku. Nie ono jedno. Ciekawe jest jednak to, co działo się potem. Mimo że stan pozostałości pozwalał na odbudowę, generał Franco miał inną wizję. Postanowił zostawić stare Belchite w najgorszym możliwym stanie i uczynić zeń muzeum.
Nowe Belchite ulokowano nieco dalej, obecnie zamieszkuje je ok. 1600 osób, ruiny zaś bardziej niż turystom przysłużyły się przemysłowi filmowemu (choć nie aż tak jak ruiny włoskiego Craco, które „zagrały” m.in. w Quantum of Solace).
#6. Dla wyższych celów
Polacy protestują, kiedy państwo próbuje odkupić od nich kawałek nieużytku i w jego miejscu wybudować drogę. Następnie narzekają, że w Polsce nie ma dobrych, szerokich dróg. Belgowie są jednak w gorszej sytuacji, bo w ich kraju byle dom to żadna przeszkoda. Mało tego, jeżeli na drodze lukratywnej inwestycji stanie całe miasto, ustąpić będzie musiało... miasto.
W tej sytuacji znalazło się antwerpskie Doel. W obliczu koniecznej rozbudowy portu nie przejmowano się XIII-wiecznym miasteczkiem i zamieszkującymi je setkami rodzin. Tereny odkupiono i tylko kwestią czasu jest, kiedy Doel ostatecznie zrównane zostanie z ziemią. W 1947 roku z kolei Mołoga w obwodzie jarosławskim zalana została wodą – Rosjanie napełniali wówczas Zbiornik Rybiński dla węzła energetycznego (podobno jeśli woda w zbiorniku opadnie wystarczająco nisko, nad powierzchnię wystają widoczne pozostałości dawnych zabudowań Mołogi, czyniąc miasto rosyjską Atlantydą).
#7. Z nudów
Za najsłynniejszy przypadek, przynajmniej według literatury, odpowiada Neron, który właśnie z nudów (i żądzy natchnienia) miał w 64 roku celowo podpalić Rzym. Do tego zestawienia przypadek ten nie pasuje jednak co najmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, Rzym ma się dobrze. Po drugie, dzisiejsi historycy są przekonani, że Neron wcale nie miał aż tak wielkiej fantazji, a pożar powstał z zupełnie innego powodu.
Dla rozrywki aparatu państwowego zniknęło natomiast węgierskie miasto Derenk w północno-wschodniej części kraju. W latach 1938-1943 Derenk sukcesywnie wyludniano, by – ostatecznie - nie przeszkadzało w polowaniach ówczesnemu regentowi Węgier, Miklosowi Horthy.
#8. A czasem to wszystko wina pecha
Spośród wszystkich gatunków wciąż zamieszkujących planetę, homo sapiens wydaje się niekwestionowanym mistrzem autodestrukcji. Jeżeli gdziekolwiek dzieje się źle, można z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że jakiś sapiens miał w tym swój udział. Czasem bywa jednak inaczej. Może nie na miejską skalę, ale na wiejską na pewno. Wystarczy trochę pecha i nieszczęście gotowe.
Takie właśnie „nieszczęście” spotkało wioskę Skaro na Wyspach Owczych. Dzień przed wigilią Świąt Bożego Narodzenia w 1913 roku wszyscy zamieszkujący wieś mężczyźni, jak co dzień, udali się na ryby. Z tym że tym akurat razem żaden z nich nie wrócił. Cała siódemka zginęła, a w ciągu sześciu późniejszych lat Skaro opustoszało.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz